Günümüzde bir çok alanda sektörel olarak trendler olduğu gibi bu popülerlik Grafik tasarımda da vardır. 2018 yılında da popülerleşmesi beklenen bazı tasarım çeşitleri var. Hatta şuan bir çok marka bu trenlere öncülük yapıyor. Önceki yılların aksine bu yıl daha cesur, daha parlak, daha kendine güvenen tasarımların ön plana çıkması bekleniyor. Hadi o zaman 2018 Grafik Tasarım Trendleri nelermiş birlikte inceleyelim.

1.Cesur Canlı Renkler

2017 yılında cesur ve canlı renkler bir çok tasarımcı tarafından uygulandı ve bu renklere markaların da ilgisi oldukça olumluydu. Bu akım bu yılda olmak üzere sanırım 2019’a kadar popülerliğini koruyacak gibi görünüyor.

grafik tasarım trendleri
grafik tasarım trendleri

2. 2018 Pantone Rengi
Bu yıl Pantone, Ultra Viyole ile yıldız renk olarak birkaç parlak renk seçiyor. Lavanta, menekşe ve diğer mor tonlarının tüm tonları da çok popüler olacak. Pantone Color Institute Direktörü Leatrice Eiseman’a göre Ultra Violet,, “içinde bulunduğumuz zaman, yaratıcılığı ve tahayyül gerektiriyor; farkındalığımızı ve potansiyelimizi daha yukarı seviyelere çıkaran morötesi de kendisinde içkin olan bu özellikleri yansıtıyor.
Büyük markalar zaten marka kimlikleri için mor kullanmaya başladılar. Bu yıl grafik tasarımdan moda tasarımına kadar bir çok kurumsal markalarda bu renklerin izlerini göreceğiz..
Ultra Violet’in yanında, bu sene yine çok seveceğimiz diğer renkler şunlardır:

Millennial Pink,
Pink Lavender,
Almost Mauve,
Little Boy Blue,
Meadowlark,
Blooming Dahlia,
Lime Punch,
Arcadia.

2018 pantone rengi
pantone-2018
pantone-2018
2018 pantone renkleri

3.Degradeler (Renk geçişleri)
Degradasyon Renk Geçişleri, 2017’den itibaren bir eğilim sergiliyor ancak bu yıl daha cesur ve daha büyük olacak. Çakışan şekiller veya basit bir arka plan, projeniz için mükemmel bir seçim olabilir. Son birkaç ayda, markalaşma ile ambalajlamaya kadar tüm tasarım alanlarında değişim oranları yükseliyor. Logo çalışmalarında degrade’ye örnek olarak Instagram’ı gösterebiliriz sanırım..
Hepimizin severek kullandığı müzik kanalı spotify banner tasarımlarında tüm trendleri neredeyse eksiksiz kullananlar arasında oldukça popüler bir marka diyebilirim.

2018 tasarım trendleri
2018 tasarım trendleri
degrade

4. Animasyonlar
2018 yılında animasyonlar bomba gibi bir dönüş yapıyor. İnfografik çalışmaların bir çoğu kendini tekrar etmeye başlamıştı. Aslında işi bilmeyen kişiler, ticari kazanım olarak gördükleri bu alana deyim yerindeyse hücum ettiklerinden dolayı, işini hakkıyla yapan birçok kişinin de yoluna taş koymuş oldular. Bu yüzden insanlar artık animasyon reklamlardan keyif almayınca bu alanda biraz durağanlık kaçınılmaz olmuştu. Bu dönemsel olarak tasarım dünyasında her alanın başına geliyor aslında ve ne yazık ki önüne geçilemiyor. Ama tasarıma değer veren ve kaliteyi önemseyen firmalar tabi ki bu türevdeki kişi yada firmalara itibar etmiyorlar.
Bu sefer biraz daha Retro vâri bir esintide geri dönüş yapan animasyon tasarımlar aynı zamanda minimalist çizgisini de koruyor.

aniamasyon reklam
animasyon reklam örnekleri
2018 tasarım trendleri

5. Geometrik Şekiller
Poligonlar (üçgenler, kareler ve beşgenler) ya da daire ve elips gibi şekilleri tasarımda kullanmak, projenizi unutulmaz kılabilir. Yassı tasarımın ve minimalizmin ayak izlerini izleyen geometrik çizgiler ve şekiller, tasarımda farklı desenler olarak yeni bir form almıştır. Cesur renk seçenekleriyle eşleştirilen geometrik desenler, belirli bir karmaşıklığı getirirken bir de heyecan hissi verir; bu da herhangi bir tasarımı genelde göz alıcı ve çekici kılmaktadır.

geometrik tasarım
geometrik tasarım
geometrik tasarım

6. Duotones
Duotones’un 2018’deki en sıcak trendlerden biri olduğu öngörülüyor. Bu, tasarımda yeni bir teknik değil, aslında birkaç yıl boyunca varlığını sürdürüyordu zaten ancak Spotify, onu daha da gündeme taşıdı. Affedilemez bir tasarım parçası oluşturmak için sizde tasarımlarınızda duotone kullanarak koyu renkleri karıştırabilirsiniz.

spotify tasarım örnekleri
duotones tasarımı

7.Bold Tipografi
Kalın tipografi güçlü ve net bir mesaj gönderir. Ürününüzün öne çıkmasını istiyorsanız, kalın bir font kullanın ve koyu bir renkle birleştirin.

kutu tasarımı
şişe tasarımı

8. Renkli Ambalaj Tasarımları
Cesur renkler bu yıl yıldızlardır, bu yüzden onlarla ambalaj tasarımında da sıkça karşılacağız. Çılgın desenler ve geometrik şekiller ile birleşince, cesur renkler herhangi bir üründe taze ve enerjik bir his yaratabilir.

2018 tasarım trendleri
2018 tasarım trendleri

9.Gifler
Herkes (neredeyse herkes) GIF’leri sever. Metinler hile yapmazken duyguyu ifade eden mükemmel küçük konuşma yardımcılarıdır.
Artı, çalıştırmak için özel bir yazılım gerekmez, genellikle küçük bir dosya boyutu vardır ve hemen her yere gömülebilir.

gif

10. Minimalist Fotograf Çekimleri
2018 ürün konsept çekimlerinde fazlasıyla göreceğimiz bir akım. Son yıllarda büyük şirketlerin logolarından, sloganlarına, basın açıklamalarından, sunumlarına her yana yansıyan ‘minimalist’ akım fotoğrafçılıkta da kendini gösterir durumda. ‘Yeni Minimalizm’ olarak adlandırılan bu yeni trend, daha vurgulu renkler ve daha akıcı bir stil barındırıyor.

ürün fotoğraf çekimi
fotoğraf çekimi
ürün fotoğraf çekimi
profesyonel ürün çekimi