Kurumsal kimlik, bir kurumun imzasıdır. Kurumsal kimlik, güvenilirlik oluşturmak için stratejik bir kaynaktır ve çeşitli çıkar grupları arasında destek ve yeni iş çevrelerinde rekabet avantajı kazanmak olarak ele alınmaktadır.

Kurumsal kimlik; pazarlamada bir kurumun, duruşunu ve davranışlarını temsil etme biçimlerinin tümüne verilen addır. Kurumun kendini ifade etme şeklidir. Tıpkı bireylerde olduğu gibi, bir kurumun hedef kitlesiyle iletişime geçebilmesi, onların dikkatini çekebilmesi için sonsuz büyük önem taşır.

Her firmanın büyüklü küçüklü rakipleri vardır. Firmanızın özelliklerini görsel olarak anlatmanız farklılığınızı gösterir.

Farklı olmak ve gelişime açık yenilikçi bir yaklaşım sergilemek, markanızın pazarda ayrı bir yerde konumlanmasını sağlayacaktır.
İstikrar, marka bilinci için çok önemlidir. Firmaların profesyonel kimlik tasarımcıları ile çalışmasının yanında bu çalışmalarını uzun vadeli düşünmesi de gerekir.

İstikrarlı bir şekilde tasarımlarınıza devam etmeniz marka imajınızı her zaman yüksek tutar ve haliyle de başarılı olursunuz.

Sektöründe lider olan firmalar, kurumsal yapılarını oluşturmak ve onu korumak için ciddi ve planlı yatırımlar yapmaktadır. Unutulmamalıdır ki kurumlar, çizgilerini belirleyip geliştirdikleri andan itibaren kazanmaya başlar!

Şirketler için kurumsal kimlik faydaları konusunda; Kurumsallaşmış bir firma hem müşterileri hem diğer temas halinde olduğu kişi kurumlar gözünde güven oluşturur. Eğer bir firma kurumsal olarak gerekli aşamaları tamamlamış ise işleyiş konusunda ciddi anlamda bir rahatlığa kavuşmuş olacaktır. Çünkü hangi çalışma hangi şekilde yapılacak tamamen tanımlanmış olduğundan kimse bilgi karmaşası yaşamayacak ve tüm faaliyetler zamanında ve doğru bir şekilde yerine getirilecektir.

Bir Kurumsal Kimlik Firmanın;

Kim olduğunu?
Ne yaptığını?
Nasıl yaptığını?

Doğru yansıtabilmelidir.

kurumsal kimlik
kurumsal kimlik

Kurumsal kimlik öğeleri 4-5 madde ile sınırlı değildir. Her markanın kendi ihtiyacına göre çoğaltılabilir. Önemli olan markaların, ihtiyaçlarını doğru belirlemesi ve marka hayatının her alanında kurumsal kimlik kitabının kılavuzluğunda ilerlemesidir. Aksi halde tüketicinin zihninde markanızla ilgili net bir fikir değil, kafası karışık bir kimlik yer alır.

Kurumsal kimliği oluşturan ana öğeler nelerdir?

1 – Logo & Slogan

Logo tasarımı ve slogan bir kurumsal kimliğin oluşumundaki en önemli iki öğedir. Tüketicinin bir markayla ilgili ilk dikkatini çeken öğe o markanın logosudur. Ardından okuduğu slogan. Sadece birkaç kelimeden oluşan bir slogan, markanın yaptığı iş ve sundukları hakkında pek çok ipucu verebilir. Bu nedenle hayli önemlidir.

2 – Kurumsal Renk ve Font

Kurumsal renkler ve fontlar bir markanın gölgesi gibidir, markayı olduğu her yerde takip eder. Kurumsal web-siteleri, resmi evraklar, zarflar, kartvizitler, dosyalar vb. her yerde onların izi ve yansımaları mutlaka vardır, bu nedenle seçerken çok dikkat edilmesi gerekir. Her kurumsal renk mutlaka belli bir fikri temsil ediyor olmalıdır. Kurumsal renkler bir nevi müşterilerinize vermek istediğiniz mesajların, duyguların sembolü olmalıdır. Pozitif duygular uyandırmalı, ürünlerinizi satın almaya yönlendirmelidir.

3 – Kurumsal Kimlik Kitabı

Bir kurumsal kimlik kitabı, markanın kurumsal kimliğinin kılavuzudur. Bu nedenle son derece önemlidir. Kitaba bakan yabancı biri, markanızın kurumsal kimliğinin nasıl kullanılması gerektiğini kolayca anlamalıdır. Kurumsal kimliğin net olması kadar, korunması da önemlidir. Sürekliliğin sağlanması için de tüm altın kurallar bu kitabın içinde yer alır. Kullanılması gereken renkler, asla kullanılmaması gereken renkler fontlar vb.

4 – Kartvizit

Bir kartvizit, kurumsal bir mini sunum özelliği taşır. Bir kartvizit bir kişi veya firmayla ilgili karşı tarafın ihtiyaç duyabileceği tüm bilgileri taşır. Geçmiş yıllarda kartvizitler sadece dikdörtgen ve belli standartlarda üretilirken, günümüzde önemli bir reklam aracıdır. Şekli, rengi, kağıdın kalınlığı, tasarımın orjinalliği henüz markanızla yeni tanışmış birine pek çok fikir verip, pek çok mesaj geçirebilir.

5 – Antetli Kağıtlar, Zarflar, Dosyalar, CD’ler…

Antetli kağıtlar, kurumsal kimliğinizi destekleyen belgelerden biridir. Firmanızın tüm kurumsal bilgilerinin de üzerinde basılı olarak yer aldığı kağıtlardır. Mevcut ve potansiyel müşterilerinizle paylaştığınız her türlü yazılı belgede antetli kağıt, antetli zarflar, dosyalar kullanılması; kurumsal kimliğinizin, tarzınızın karşı tarafa yansımasında önemli rol oynar.

6 – Diğer

• Muhasebe dökümanları (Sürekli form, Fatura, İrsaliye, Makbuz)
• Şirket giyim kuralları
• E-mail tasarımı
• Araç tasarımları
• Bina cephesi giydirme
• Gazete, dergi, gibi tanıtım materyalleri tasarım kuralları
• Ambalaj kağıdı
• Promosyon malzemeleri
• Takvim

Firmanızın dikkat çekici bir kurumsal kimliği olsun istiyorsanız hemen kurumsal kimlik tasarımı projenizi başlatın.

Kurumsal kimlik konusunda detaylı bilgi almak için bize ulaşın.

İletişime Geç