Bir çoğumuz genellikle gün içinde yeterli zamanımızın olmadığını düşünürüz. Ama hepimiz aynı 24 saati yaşıyoruz. Öyleyse bazı insanlar nasıl oluyor da aynı 24 saatle diğerlerinden çok daha fazla şey başarıyorlar?  Cevap iyi zaman yönetiminde yatıyor.

Bilimsel Tanım: “Zaman yönetimi”, belirli etkinlikler arasında zamanınızı nasıl ayıracağınızı organize etme ve planlama sürecidir. İyi zaman yönetimi, daha düzenli çalışmanızı sağlar. Böylece kısa sürede daha fazla iş yapabilirsiniz. Zamanınızı yönetmemek, yaptığınız iş her ne ise zarar verir ve strese neden olur. ”

Şimdi bunu Pratik yoldan görelim: Zaman yönetimi ”belirli faaliyetlere ne kadar zaman harcadığınızı ve planladığınızı ifade eder.

Birçok insan için zaman bir düşmandır. Görevleri bitirmek ve teslim tarihlerine yetiştirmek için zamana karşı yarışıyoruz. İşte tam da bu noktada devreye pomodoro giriyor.

Pomodoro Tekniği, zamana karşı mücadele etmek yerine, zamanla çalışmayı öğretir. Devrim niteliğindeki bir zaman yönetim sistemi, bir yandan öğrenmeyi ve hayatımızı kolaylaştırmayı sağlar. Hem de oldukça basittir.

”Pomodoro Tekniğinin temelleri basit ama inanılmaz derecede etkilidir.”

Pomodoro Tekniğinin temelindeki süreç 6 adımdan oluşmaktadır:

1.  Görev seçme 
Büyük yada küçük bir şey, belki de aylardır süren bir şey: bu hiç önemli değil. Önemli olan, tam, bölünmemiş ilginizi hak eden bir şey olmasıdır.

2. Sadece 25 dakika 
Önce biraz kendimizi gaza getirelim: ‘’Bu görev için 25 dakika harcayacağım ve odağımı dağıtmayacağım.’’ Bunu yapabilirsin! Sonuçta, sadece 25 dakika.

3. Sayacımızı 25 dakika olarak ayarlayalım ve sadece odak noktamıza çalışalım
Önümüzdeki 25 dakika boyunca odak noktanız ne ise sadece onu yapın. Aniden yapman gereken başka bir şey olduğunu fark edersen, unutmamak için görevi bir kağıda yaz.

4. Pomodoro çaldığında, bir kağıda onay işareti koyun
Tebrikler! İşte ilk Pomodoro başarıyla sonuçlandı.

5. 5 dakika ara verin
Nefes alın, meditasyon yapın, bir fincan kahve alın, ofiste 3-5 tur atın ya da rahatlatıcı bir şey yapın ama ne olursa olsun işle ilgili değil.

6. Her 4 pomodoro bittiğinde daha uzun bir mola verin
Dört pomodoro’yu tamamladıktan sonra, daha uzun bir ara verebilirsiniz. 20 dakika iyidir. Veya 30. Beyniniz yeni bilgileri asimile etmek ve Pomodoro’nun bir sonraki turundan önce dinlenmek için bu zamanı kullanacaktır.

domates-Tekniği
domates-Tekniği

Ben bu teknik sayesinde daha programlı ve zamanı etkin kullanabilme yetisine sahip oldum..
Tabi adaptasyon süreci var bunun da ama bu sizi yıldırmasın sakın 🙂
Gerçekten kendinize zaman ayırabildiğinizi gördüğünüzde inanın ki programa dört elle sarılacaksınız ve çok seveceksiniz..

O zaman hadi sende başla 🙂